cloud a inovácie


 

páčia sa mi vlastnosti office 365, ale microsoftu úplne uchádza, prečo je ich platforma na online prácu s dokumentami tak prevratná. týka sa to (trochu) aj google docs. tieto cloudové nástroje a hlavne tie, ktoré prídu po nich, prinesú tak úžasné tempo inovácií, že sa môže celá doterajšia éra počítačov a internetu strčiť.

ako vznikajú nápady? ako sa hľadajú riešenia problémov? čo je hlavným zdrojom našej inšpirácie?

ľudia. veľa ľudí. inovácie vznikajú tak, že sa dá dokopy viacero hláv. kedy vznikol nejaký prevratný nápad len tak, že sa nejaký introvertný génius zamkol v izbe a na prvý šup to sám celé vysmolil? aj albert einstein kolaboroval viac, než sa bežne vie. s matikou na jeho prvej práci mu pomohla jeho srbská manželka, ale teóriu relativity už chodil konzultovať s kolegami po celom svete a to cestovanie muselo byť pekne otravné. ale my máme cloud.

v prvom rade kolaborácia medzi ľuďmi zvyšuje šancu asociácií medzi jednotlivými nápadmi. izolované myšlienky dávajú zmysel len keď sú pospájané do inovatívnych kombinácií. všetky zložité nápady sú v skutočnosti len komplexné mozaiky jednoduchých ideí. na vytvorenie veľkých nápadov je potrebné pospájať veľa kociek a na tie treba mnoho ľudí. spolupráca a komunikácia medzi viacerými ľuďmi je pre inováciu esenciálna.

dobré nápady prechádzajú iteráciami. inovácia je reťaz za sebou idúcich nápadov, jeden vedie k druhému, lepšiemu. kolaborácia medzi ľuďmi v cloude tomu prináša neskonalú rýchlosť. o koľko rokov skôr by einstein dokončil svoje dielo, ak by mohol svoje idey vyzdielať kolegom za oceánom jediným klikom myši a sledovať v reálnom čase, ako mu ich komentujú? cloud robí informatikou dostupnejšou a rýchlejšou a obe na pohľad banálne vlastnosti úplne postačujú na to, aby spôsoboval revolúciu.

ale hlavný dôvod, prečo je ms office 365 tak veľmi cool, je ešte inde. je to v energii. keď spolu robí viacero ľudí, je tam skupinová energia, ktorú dôkladne pozná každý vyznavač kolektívnych športov. rozdiel medzi sólo tvorbou dokumentu a zdieľanou kolaboráciou s online komentármi na o365 je presne taký, ako sám si kopať loptu o stenu a zahrať si nadupaný futbalový zápas s partičkou priateľov proti druhému mužstvu. atmoška je všetko. rozdiel v nasadení, výkone, výsledkoch, aj zábave je neskonalý.

cloud pomôže aj v tom, aby sa hotová idea dostala do sveta. lebo nie vždy sa váš šéf poteší novému nápadu, hlavne ak nie je jeho, takže na presadenie idey ju budete potrebovať komunikovať s viacerými ľuďmi. na to sú internet a cloud tiež fajn.

robím vo veľkej korporácii, ktorá nie je príliš dynamická. mnohí si strážia, aby nemuseli robiť nič, čo nemajú a o piatej im padla. v našom cloudovom tíme ale tvoríme fajly spoločne a často sa mi stane, aj neskoro večer, že mrknem na nejaký dokument a zrazu vidím, ako mu čarovne pribúdajú písmenká, alebo obrázky, lebo kolega čosi nadiaľku dotvára. je to magické, nabudí ma to, tak aj ja čosi pripíšem a okomentujem a už zrazu chatujeme a zavoláme ďaľšiu kolegyňu a ona čosi dorobí a tešíme sa a tvoríme a je to namakané. je to tímový šport, má to náboj, toto zažívam aj pri tenise s priateľkou, učíme sa nové veci, zdravo súťažíme, posúvame sa, zabávame sa. milujem takúto prácu.

ak stále žijete vo svete, kde pošlete kolegovi dokument ako prílohu v maili a čakáte týždeň na to, kedy vám odpíše, aby ste ho potom preposlali ďaľšiemu kolegovi, zobuďte sa. toto je rozdiel cloudu. google docs je v pohode a pre väčšinu vecí zadara, ale office 365 má poriadne fičúrie, prepojenie s tlstými klientskými office aplikáciami, fajnú komunikačnú vrstvu a všetko je krásne zintegrované s mailom a kalendárom. integrovať o365 so starým on-premise prostredím je malina vďaka tomu, že microsoft zhodou okolností vlastní aj nejaký ten operačný systém a desať generácií kancelárskych balíkov. no radosť chodiť do práce. ešte väčšia radosť robiť z domu.

skoro som naklonený odpustiť microsoftu najväčšiu krádež v dejinách informatiky – že dvadsať rokov opakovane núti všetkých platiť miliardy dolárov za microsoft office, ktorý ale za celú tú dobu nepriniesol žiadne zmeny. napísať tento blog v ms word 2016 je rovnako pohodlné ako vo word 6.0 z roku 1993. ale prišiel o365 v cloude a je to konečne prevratné.

o365 nie je úplne pre každého. je ideálny pre organizácie z oblasti “znalostnej ekonomiky”, kde sa práca zhmotňuje do slov, viet, dokumentov. je to fajn pre ekonómov, účtovníkov, právnikov, marketérov, obchodníkov, pre každého, koho idey končia vo forme textových a tabuľkových súborov, či prezentácií. ale to neplatí všade. minule som sedel s kámošom z pixel federation, to je ten slovenský mega-startup, čo tvorí počítačové hry a bavili sme sa, či im treba o365. u nich sa ale nápady nedajú opísať len slovami, alebo tabuľkami, potrebujú kresliť skice, rozhadzovať pri tom rukami a vidieť sa pri tom. netvoria dokumenty, kreslia a programujú. áno, programátori majú riešenie v podobe githubu, ale nemá to tak silný komunikačný rozmer.

preto budú kolaboračné platformy budúcnosti nielen o kancelárskych dokumentoch, ale aj o softvéri, obrazoch, postupoch, či náčrtoch. vzniknú spôsoby spoluvytvárať výkresy, 3D modely, videá a podobne. nechcel by niekto z opačnej strany sveta so mnou post-procesnúť peknú čierno-bielu fotku? kopnite pls niekto do firmy adobe, kde toľko trčia? aha, a ešte jedna vec môže byť iná:

ľudia.

robíte s ideálnymi ľuďmi? ak máte vo firemnom tíme neochotné tupelá, nepomôže vám o365, ani svätená voda. cloud sa ale stane platformou na spoznanie nových ľudí a kolaboráciu s nimi. najlepšia pracovná kolaboračná platforma budúcnosti by mohol byť facebook. chvíľku zabudnime na firmy a kapitalizmus. ja napríklad aktuálne súrne potrebujem kolaborovať s niekým nad jednoduchými robotmi z lega, začíname to so synom riešiť. ideálne by bolo vidieť mapu ľudí v našom meste, ktorí vlastnia lego mindstorms, nájdeme niekoho poblíž, neskôr sa stretneme naživo. pre začiatok potrebujeme poradiť, čo nám treba dokúpiť, povymieňať plániky a úvodné nápady. ahoj, ukáž nejaké vlastné fotky a videjká lego robotov! potrebujeme prebrať pár technických riešení a potrebujeme spripomienkovať (a olajkovať!) naše prvé pokusy, ok? počkaj, prepnem ťa na telku, nech aj syn vidí a počuje. prečo ešte nikto nevymyslel takúto kolaboračnú platformu? aha vymyslel, pred 15 rokmi, volá sa kyberia.sk, funkcionalitou a hlavne filozofiou stále prekonáva facebook, ale je (schválne) pomerne uzavretá a riešia sa tam skôr okrajové žánre.

kedy konečne facebook začne byť užitočný a bude sa na ňom dať niečo robiť? nuž, dovtedy tu máme o365 a google docs, zatiaľ je to len na firemné veci, tak šup naspäť do práce, chodťe vytvárať firemné hodnoty. študoval som ekonómiu na renomovanej americkej univerzite a tak vám viem povedať: firmy a peniaze sú v zásade hovadina, ale takto v cloude to aspoň vie byť zábava.

 

Screen Shot 2016-02-09 at 05.51.36

 

11 thoughts on “cloud a inovácie

 1. Idu z toho zimomriavky. Najma zo slov “často sa mi stane, aj neskoro večer, že mrknem na nejaký dokument a zrazu vidím, ako mu čarovne pribúdajú písmenká, alebo obrázky, lebo kolega čosi nadiaľku dotvára. je to magické, nabudí ma to, tak aj ja čosi pripíšem a okomentujem a už zrazu chatujeme a zavoláme ďaľšiu kolegyňu a ona čosi dorobí a tešíme sa a tvoríme a je to namakané. ”

  Neskoro vecer by sa clovek podla mna mal radsej venovat rodine, svojim zaujmom, relaxovat, sexovat, prechadzat sa so psom, meditovat, zdielat fyzicku realitu s priatelmi v krcme, whatever a nie pracovne kolaborovat na fajloch z ktorych v konecnom dosledku profituje “veľká korporácia, ktorá nie je príliš dynamická”. Asi som konzervativna stara struktura, ale myslim ze pointa prijemneho vecera by mala spocivat v niecom inom 🙂

  1. to je stary pohlad na to, kde zacina a konci “praca”. takto fungovali nasi otcovia kedysi.. prisli z prace o stvrtej a ked si vytiahlli na stol nejaku pracovnu vec, mama sa na nich pozrela prisnym pohladom. “praca domov nepatri!” to uz takto nefunguje. je normalne v praci si klikat facebook, hovadiny, hocico, odbehnut si do mesta, rovnako ako doma poriesit robotu. priniesli to technologie. kolegovia su kamarati a kamarati su kolegovia. nie je nic zle, zliat si pracu a sukromie do jedneho. ja sa uprimne zaujimam o sukromie svojich kolegov a to svoje s nimi rad zdielam. skus to, je to v pohode. je namakane inovovat a da sa to aj v kostnatej korporacii.

 2. Ctim si zvyky a tradicie nasich predkov, lebo postupne objavujem ich skrytu mudrost :). To co opisujes som zazil. Pravda, bez FB a 365ky, ale principy rovnake. Vykreslujes to selankovito, ale je to brana do sveta workoholizmu, do ktorej slabsie povahy vstupia. Ako abstinujuci workoholik viem o com hovorim :). Ked pracovat mimo prace, tak v ramci psychohygieny radsej pracujem na sebe (fyzicky aj mentalne), pracujem okolo domu ci v zahrade a pod. A tuto vysadu doprajem aj kolegom a obchodnym partnerom* 🙂 Po veceroch s pracou neotravujem a nechcem byt otravovany, mam “na praci” ine veci 🙂
  *posediet s ludmi na drinku za pracu nepovazujem 🙂

  1. Blog nie je o mnozstve prace, ale o sposobe prace. Ja nehovorim, ze ma kazdy makat od svitu do mrku. Kazdy ma svoju rovnovahu medzi pracou, rodinou a volnym casom, o tomto ja nepisem. Ale ked uz niekto pracuje, tak takto v cloude je to lepsie. Ale ked uz je rec o work/life balance, ja si myslim, ze praveze cloud umozni viacej casu pri konickoch a rodine.. lebo prinasa efektivitu

 3. …precital som si este raz poriadne ten blog…a ano, berem, moj citat bol dost vytrhnuty z kontextu, teraz vidim ze pointa tvojho clanku je v inom…Ale aj tak, nie cloud, ale nazorova rozmanitost a na nej postavene synergie su hnacim motorom inovacii pripadne aj celkovej zmeny paradigmy. Ci inak ? 🙂

 4. Kolaboracia, socialna synergia, vitazne zdielanie finalneho high five. Preco nie?! Ale uprimne – na to nam, davnejsie, stacili BBS. Potom prvotne, univerzalne, email systemy, neskor www-based fora. Cloud s tym nema nic spolocne…
  To fajnove, nove a blaznive sa volakedy zhmotnovalo nad dalsou tackou piva u Mamuta a obcas ani papier a ceruzka neboli potrebne 🙂
  Oblaciky maju v dnesnom svete svoje miesto, ale vyrabat k nim specificku mytologiu nema zmysel 😉

  1. uau, mega linky, diky.. som sice len v plienkach s tym legom, ale hadam casom.. zatial mam len lego wedo 2.0 umerne 7-rocnemu synovi

 5. Nieco trochu podobneho ako wedo/mindstorms pre mensie deti (5-10r) https://www.makewonder.com/
  Mam to rok doma, zatial celkom uspech. Aj ked, kym nevedia citat, tak toho vela nenaprogramuju. Takze s mensimi detmi je to viacmenej socializacna hracka rodic-dieta.

 6. Presne, spolupraca online a v realnom case je super. Pred 10 rokmi sme vo firme vytvarali pravidla prace a to tak ze jeden zbuchal word dokument a ako prilohu to poslal ostatnym na review. Bolo to zdlave a hlavne pomale. Teraz vytvrame nove c++ guidelines a pouzivame na to spominany github. Tvorenie je zabavnejsie, rychlejsie a v realnom case. Clovek sedi na rybach a pride mu notifikacia o zmene, hned precita, okomentuje alebo zahlasuje. Pripadne niecoho napadne, pushne a hned kolegovia z dublinu, petrohradu to komentuju. Sledovat vyvoj a podielat sa na tvorbe dokumentov z hociktoreho miesta na zemi je parada.

Comments are closed.