cloud je eko

ísť do cloudu je eko, a ešte ako! Síce taký Greenpeace vám povie, že dátové centrá sú napájané aj nezelenou energiou z neobnoviteľných zdrojov a preto je cloud neekologický, ale to je pravda len v prípade, ak za rozumnú alternatívu k moderným IT službám pokladáte aj možnosť vypnúť počítače a žiť v jaskyni. Lepší nápad je presťahovať servery do cloudu. Dátové centrá s cloudovými službami totiž minú len zhruba polovicu energie oproti klasickým serverom v serverovniach. Dôvodov je viac a vzájomne sa nabalujú:

efektívne kompy v oblaku

počítače sa lepšia vo svojej schopnosti efektívne využívať napájanie. Výrobcovia výpočtovej techniky sa v tom roky predháňajú a celkom im to ide. V roku 2008 sa vytvoril nezávislý benchmark na meranie pomeru výpočtového výkonu a elektrickej spotreby serverov, SPECpower_ssj2008. Výsledky za posledných 8 rokov ukazujú konzistentný pokrok. Takže aký server si máte kúpiť?

žiaden server si nemáte kúpiť, bol to chyták, lebo aj keď sa v spotrebe lepšia, stále je neefektívne ich vlastniť. Žerú totiž energiu, aj keď nerátajú. A ruku na srdce, väčšina zapnutých privátnych serverov po celom svete nič neráta, len žerie prúd, aj ten váš. Server idúci na polovičný výkon berie tri-štvrte energie oproti plnému výkonu a aj keď úplne pospáva, stále berie štvrtinu šťavy. Cloudový provider má síce často tie isté značky serverov, aké si kupujú veľké organizácie pre seba, do jednej fyzickej krabice ale napchá veľa virtuálnych serverov a preto jeho mašiny nikdy nezaháľajú a teda ani zbytočne neberú prúd. Pri veľkom počte cloudových zákazníkov totiž “každý chvíľku ťahá pílku”. Preto cloudový provider v sumáre spáli oveľa menej energie, ako keď držíte servery doma. Ekonomika škály šetrí prírodu.

Tí naozaj veľkí hráči majú naviac špeciálne servery, ktoré žerú menej ako hocičo, čo si bežne kúpite. Príkladom je Open Compute Project rozbehnutý Facebookom, jeho hlavný cieľ je energetická efektivita. V tomto projekte je po novom aj môj zamestnávateľ Deutsche Telekom, tak už si zuby brúsim.

čisté dátové centrá

druhým dôvodom, prečo cloud šetrí energiu je fakt, že moderné dátové centrá, v ktorých je cloud hostovaný, sú oveľa efektívnejšie, ako hocičo, čo si postavíte sami, hoci ste aj veľká organizácia. Kým sebalepšia serverovňa potrebuje aspoň polovicu šťavy na chladenie a svoj vlastný chod (PUE=1,5), moderné dátové centrá to vedia stiahnuť na pár percent. Výstavné dátové centrum Facebooku v Prineville ukazuje efektivitu v reálnom čase a aktuálne číslo je 9%. Experimentálny Green IT cube v Darmstadte potrebuje len 7%. Clouďáci to proste vedia. Ak ste na svoje servery upätí, minimálny eko počin je teda presunúť ich do moderného dátového centra. Na Slovensku na to azda nebol lepší čas, je ich neúrekom a ceny sú skvelé. Pýtajte sa na PUE.

dobrá vyťažitelnosť mašín a efektívne housovanie dávajú dokopy môj výsledný odhad, že ak presuniete svoj server na virtuálny stroj v cloude, na ten istý výpočtový výkon a úložnú kapacitu bude treba v priemere len 50% energie. S kolegom zo Slovak Telekomu sme vyrátali, koľko energie takto ušetrí Telekom Cloud. Ročne je to ekvivalent 210 ton uhlia. To sú tri vagóny a do ovzdušia sa vďaka tomu nedostane 49 ton popola, 1,3 tony popolčeka, 5,5 tony SO2, 430kg NOX a 158 ton CO2. To je celkom dosť shitu, i keď sú to omrvinky v porovnaní s tým, že Elektráreň Nováky spáli ročne 2 milióny ton uhlia. Ale aj tak je to cool. V USA tvoria dátové centrá už 1,8% celkovej spotreby energie, takže je fajn, keď je cloud eko. Vedeli ste inak, že až 90% energie sa na Slovensku vyrába bez emisií skleníkových plynov? Ak niekde vlastniť elektrické auto, tak tu.

je veľmi zaujímavé, že vďaka stúpajúcej efektivite cloudu a dátových centier takmer vôbec nestúpa ich celková energetická spotreba. Podľa čerstvej správy americkej vlády sa zvýšila celková spotreba dátových centier v rokoch 2010 až 2014 len o 1% medziročne. Je to veľký pokrok, v rokoch 2005 až 2010 stúpala 5% a pred tým až 20% medziročne.

Tak šup migrovať, matka Zem vás chce v cloude.

 
IMG_2200