ako do cloudu

Gratulujem k rozhodnutiu. Máte ale premyslené poradie a spôsob, akým budete jednotlivé aplikácie do cloudu migrovať? Rozhodnutie čím začať je pre úspešný štart v cloude dôležité. Prvý dojem rezonuje dlho a ovplyvní nielen to, ako cloud vnímate vy, ale aj celá vaša organizácia.

Viete odpovedať na otázku, prečo idete do cloudu? Väčšinu organizácií láka cenová flexibilita a to, že vám odpadnú opletačky s hardvérom. Obe očakávania sú správne. Ak si ale vyberiete na úvod vhodnú IT službu, spoznáte aj pravé čaro cloudu, ktoré tkvie v tom, že prinesie vašej firme lepšiu dynamiku a silnejšiu bezpečnosť.

Určite nie je vhodné začať mission-critical aplikáciou, na ktorej stojí a padá celá firma. Zažil som to, cloud má dobrú dostupnosť, ale môže to dopadnúť zle napríklad kvôli tomu, že ak preklopíte virtuálne servery 1:1 do cloudu, na zdieľanom hardvéri môžu performovať inak. Z tohto pohľadu je lepšie začať nekritickými vecami ako sú vývojové a testovacie prostredia. Volkswagen Slovakia ako prvé šupol do (Azure) cloudu vývojové prostredie Sharepoint aplikácií, preto sa nepopálil a naučil.

Ďaľší dobrý vstup do cloudu, ktorým nič nepokazíte, sú zálohy, či DR. Cloud spĺňa požiadavky na zálohovacie médium, je tak akurát odruky, poskytuje automatizačné nástroje a tento typ zálohovania si nevyžaduje vstupnú investíciu. Nedôverujete súkromiu cloudu? Zálohy si môžete šifrovať vlastnými kľúčmi.

Cloud je vhodný aj na prevádzku mission-critical aplikácií, ale nie hneď na začiatok. SHP Harmanec napríklad už dlhšie bežia v (Telekom) cloude celé ERP, ale pred tým ako ho tam dali, si testovali rôzne scenáre, aby spoznali možnosti a vlastnosti cloudovej platformy a potom pokračovali.

Aby ste hneď na úvod vedeli demonštrovať s cloudom súvisiacu dynamiku, nevyberajte back-office služby, ako sú personalistika, či účtovníctvo. Český RWE dal do (Amazon) cloudu najprv HR modul SAPu aby, klasicky, ušetril peniaze a starosti s HW. Agilnejším sa ale týmto rozhodnutím veľmi nestal, lebo personalistika nevyžaduje tú pravú silu cloudu spočívajúcu vo vlastnostiach ako elastické škálovanie výpočtového výkonu, automatizovaná správa konfigurácií, či vysoko dostupná databáza na jeden klik.

Silu cloudu pocítite migráciou aplikácie týkajúcej sa samotných produktov, či služieb, ktoré vaša organizácia poskytuje. Moderný zákaznícky portál, online obchod, marketingová kampaň, zber údajov z IoT zariadení, to sú príklady vecí, ktoré ocenia to, že cloud sa vie zriadiť instantne, škálovať okamžite (vianočné nápory na e-shopy a pod.), či ochrániť sa proti výpadkom jednotlivých jeho častí. SPP posielal nedávno zákazníkom targetované direct-marketingové e-maily s dynamickou kalkuláciou spotreby plynu a elektriny na platforme (Amazon) cloudu. Bravo plynárom. Dala by sa táto kampaň zbehnúť na fyzických serveroch? Kto by si trúfol ich nadimenzovať? Pamätáte si launch eliot banky?

Príklad SPP je dobrý aj z iného hľadiska. Na úvod je vhodné dať do cloudu novú aplikáciu. Keď staviate na zelenej lúke, odpadá problém s migráciou. Je rok 2016, éra cloudu je tu, ja si myslím, že nové veci by mali ísť defaultne do cloudu. Ak novú aplikáciu nedávate do cloudu, mali by ste mať jasné dôvody prečo tak robíte, lebo inak nesiete bremeno budúcej migrácie.

Úspech prvých krôčikov do cloudu závisí aj od toho, ako sa rozhodnete migrovať. Ak robíte jednoduchý rehosting, pri ktorom len 1:1 do cloudu presuniete existujúcu architektúru, veľa sa nenarobíte, ale ani nepocítite veľkú zmenu. Zvážte hneď počas úvodnej migrácie do cloudu prerobiť vašu aplikáciu na cloudovejšiu. Zverte sa aspoň čiastočne softvérovej infraštruktúre cloudu, využite PaaS, napríklad hotovú databázu, alebo aplikačné servery. Prerobte aplikáciu z monolitickej na horizontálne škálovanú. Písali sme o tom s Tomášom Čorejom v Touch IT.

Niekedy môže byť efektívnejšie premigrovať IT službu do cloudu tak, že pôvodnú on-premise aplikáciu jednoducho nahradíte úplne novou cloudovou službou dodávanou formou SaaS. To platí hlavne v oblasti  back-office aplikácií, kde by vo všeobecnosti mal byť trend nahradzovať komplikované vnútro-firemné riešenia štandardizovaným cloudovým softvérom a s vlastným vývojom sa sústrediť len na customer-facing aplikácie.

Preto by som napríklad spomínanému RWE radil namiesto presunu SAP HR modulu do cloudu, radšej prejsť na nejakú novú HR SaaS aplikáciu. Len na tejto stránke je ich 367. Obdobne – nepresúvajte svoj existujúci mailový server do cloudu, rovno zmigrujte schránky do O365, nemigrujte Siebel on-premise servery na virtuálne servery ale choďte do Salesforce.com, atď.

Čo ešte potrebujete k presunu do cloudu? Už len pár maličkostí, ako je podpora vedenia, dobré povedomie o cloude v celom vašom tíme a chuť skúšať nové veci. Nebojte sa nechať si poradiť expertami na cloud, lokálni hráči vám pomôžu aj vrámci pre-sales podpory zdarma. Držím palce.

plug-into-the-cloud-small